Úvod Tipy Cyklo a turistické trasy

Cyklo a turistické trasy pro hosty apartmánu

CYKLOTRASY JESENÍKY

Ramzová - chata Jelenka - Jeseník - Ramzová (náročná trasa pro horská kola, 25 km, převýšení 650 m)

Pokud se rádi proháníte na svém horském kole po kopcích, pak je pro vás jako stvořená tato trasa, kterou můžete začít od skiareálu Ramzová. Následujte odsud cyklostezku 6208, která vede přes Obří skály (krásná vyhlídka na okolí) na chatu Jelenka až k rozcestí Pod Strmým. Odsud se napojíte na žlutou turistickou značku, po níž se dostanete do Jeseníku. Z města se vrátíte zpět na Ramzovou po cyklostezce číslo 53. Podrobnější informace najdete zde.


Vrbno pod Pradědem - Praděd - Vrbno pod Pradědem (náročná trasa pro horská kola, 56 km, převýšení 950 metrů)

Náročná trasa pro fajnšmekry. Jde o jednu z mála povolených tras pro cyklisty v CHKO Jeseníky, která začíná ve městě Vrbno pod Pradědem (40 km od vašeho ubytování v Ostružné). Odsud se vydáte po cyklostezce 6029 na Vidly, kde začnete následovat zelenou turistickou značku. Ta vás dovede na Videlské sedlo, odkud pojedete po modré až na Praděd. Nastoupáte přitom 950 metrů po kvalitním terénu. Podrobnější info zde.


Lze také jet jen část tohoto okruhu, například:

Z Hvězdy na Červenohorské sedlo - Hvězda - Ovčárna - Barborka - Praděd - Švýcárna - Petrovka - Červenohorské sedlo (celkem 8,5 km).     

Z Červenohorského sedla do Videlského sedla - Červenohorské sedlo - Pekárka - Pod skalami Jeřábu - Maloklínská chata - Nad Vysokým vodopádem - Videlské sedlo (celkem 15 km).

 

 

TURISTICKÉ TRASY JESENÍKY

Ramzová - Šerák - Obří skály - Ramzová (středně obtížná trasa, 12 km)


Poměrně náročná túra, kterou si můžete ulehčit, pokud využijete lanovku z Ramzové na Šerák (pak ujdete jen cca 5-6 km). V případě, že se vydáte po svých, začněte od dolní stanice lanové dráhy stoupat po červené trase, na kterou se pod vrcholem kopce Šerák napojuje modrá. Na Šeráku vás jistě potěší občerstvení na Jiřího chatě. Po pauze se vydejte opět po modré směrem k Obřím skalám, kde vás čekají nádherné výhledy. Pokračujte po modré a potom po zelené zpět do Ramzové. Podrobnější rozpis najdete zde.


Ramzová - Branná (náročná trasa, 20 km)


Rozmanitá trasa, která vás provede přes tři vyhlídkové vrcholy (Šerák, Keprník, Vozka) a podél dvou horských potoků Vražedný a Hučava. Od rozcestí u lanovky na Ramzové se vydáte po zelené podél Vražedného potoka, následně se napojíte na modrou na Obří skály a dále až na Šerák. Po obědě na Jiřího chatě vyražte po červené na Keprník, nejvyšší bod trasy. Odsud po žluté na Trojmezí a poté po zelené na další vrchol Vozka. Z Vozky už se budete držet jen zelené až do Branné. Podrobnější info o trase najdete zde.


Ramzová - Javorník (náročná trasa, 30 km)


Příjemná turistická trasa, která je sice dlouhá co do počtu kilometrů, ale stoupá jen prvních pět kilometrů na vrchol Smrk. Pak už je to víceméně setrvalé klesání až do města Javorník. Túru začneme u chaty v Ramzovském sedle a jdeme po červené až na Smrk, blízko jehož vrcholu najdeme rašeliniště. Ze Smrku se vydáme po žluté, který nás povede přes vrchol hory Kovadlina až na rozcestí pod Špičákem, odkud můžeme stoupat na vrchol Špičáku, nebo pokračovat dále po červené k prameni pod Stráží. Červených značek už se budeme držet až do centra města Javorník. Stezka nás provede průseky, horskými loukami, osadami jako Červený důl a také k zřícenině hradu Rychleby. Více informací o trase najdete zde.